Благодаря много за отговора и за информацията! Просто исках да проверя разбирането си. Понякога не съм сигурен, че хващам логиката зад буквата на данъчните закони.
Ако болничният е над месец? Тогава и времето ще е фактор.
Здравейте,

Самоосигуряващо се лице (адвокат) е имало пет дни болничен през юли 2019 г. Във връзка с това имам следните питания за попълването на образец 2004 и таблица 1 и 2 към него.

Ако разбирам указанието на НАП правилно, а и същата информация получих от НАП по телефона и от един счетоводител, то в колона 4 на таблица 1 болничния не се отразява, т.е. ако си избрал примерно да се осигуряваш на максимума, се пише максимумът, а не пропорционално (максимумът 3000*18 отработени / 23 работни дни в месеца = 2347,83 лева осигурителен доход). Ако е така не се ли обезсмисля идеята, че не се дължат тези вноски през времето на болничен, а именно:

чл. 3, ал. 3 от Наредба за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица

Осигурителни вноски не се внасят от самоосигуряващите се лица, които са осигурени за общо заболяване и майчинство за времето, през което са получавали парични обезщетения за временна неработоспособност, бременност и раждане, отглеждане на малко дете и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст, и за периодите на временна неработоспособност, бременност и раждане, отглеждане на малко дете и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст, през които не са имали право на парично обезщетение.

Ако все пак с декларация едно в месеца на болничния е деклариран намаления размер (2347,83), а в последствие лицето има доходи на или над прага от 3000 лева и впише в колона 5 - 3000 лева за този месец (или дохода си, който е над тази сума), то ще излезе, че лицето има да довнася и пак ще се стигне до ситуация, в която се плащат осигуровки дори и за времето на болничния?

Поздрави,